Photoshop fotoğraf işleme ve düzenleme konusunda bu alanda en kapsamlı programdır. Photoshop’ da tasarım yapabilir, çektiğiniz fotoğraflarınızda renk ayarı, vb. gibi işlemler gerçekleştirebilir, fotoğraflarınıza efektler verebilirsiniz.

Creative Suit serisi ile birlikte Photoshop oldukça farklı bir noktaya gelmiştir. Birçok template dosya photoshop kullanıcıları tarafından hazırlanarak çalışmalar Photoshop üzerinde  daha basit ve anlaşılır hale gelmiştir.

Sitemizde http://grafikturko.net/40-pages-photoshop-wedding-photobook-template/ linkinde bulunan evlilik albümü çalışması üzerinden, evlilik fotoğraflarınızı çalışma üzerine nasıl uygulayabileceğimizi ve bir albüm oluşturabilmeyi anlatacağım.

Linkten evlilik albümü dosyasını indiriyoruz. Photoshop programını açıyoruz. Klasörde bulunan 40 Pages Photoshop Wedding Photobook Template adlı dosyayı açıyoruz.

photoshop file open

buyutec

Dosyayı açtığımızda çalışma alanımız (3) ve layer sekmesinde bulunan (1-2) okla gösterdiğim bölümlerde çalışmamızı yapacağız.

1 numara ile gösterdiğim layer sekmesinde bulunan göz işaretine tıkladığımızda o layer çalışma alanımızda görünür, 2 numarada gösterdiğim layer ise şu anda aktif değil.

Örnek olarak 2 fotoğraf seçtim. File menüsünden open diyerek fotoğrafı açıyoruz.

file 2 open

wedding photo

Photoshop’ da açtığınız 2.3. dosyalar ekranda tab sekmesinde görüntülenir.

40 Pages Photoshop Wedding Photobook Template sekmesine tıklıyoruz. 05 Spread layerını açmak için kenarındaki boş alana tıklayarak layerı aktif hale getiriyoruz.

photo 2-photo frame

05 spread yazısının kenarında bulunan oka basarak klasör halindeki layerın alt sekmelerini ortaya çıkıyoruz. Photo 1 yazılı layerda zincirin solunda bulunan ikonunun üzerine çift tıklayarak açıyoruz ve karşımıza Photo 12.psb ,aşağıdaki pencere açılacak.

Not: Zincirin sağ tarafında bulunan siyah zemin içindeki beyaz alan bu layerda kullanacağınız görselin maskelendiğini yani o alan içinde kullanılacağını gösterir.

psb layer

dosya sürükleme

Tab sekmesinde bulunan fotoğrafımızı mouse yardımıyla tabdan ayırıyoruz ve fotoğrafı açtığımız alana sürüklüyoruz. Üstten ve sol köşeden  fotoğrafı sürükleyerek hizalayalım. Sürükledikten sonra Windows için Control+T, Mac için Elma+T tuş kombinasyonuyla shift tuşuna basarak sağ alt köşesinden çekerek sağ kenara kadar büyütelim. Control+T, Elma+T komutu verdiğimizde her köşede ve ortalarda tutamaçlar ortaya çıkar.  Alt orta kısımda çıkan noktadan tutarak alta kadar fotoğrafımızı tekrar büyütüyoruz. Ve bu işlemi yaptığımız 2.Tab sekmesinde bulunan Photo 12.psb dosyasının çarpı simgesine tıklayarak kapatıyoruz.

photo ok

Photo 12.psb dosyasını kapattığımızda karşımıza aşağıdaki görüntü çıkacak. Şimdi çalışma alanının sağında kalan alana fotoğrafımızı yerleştireceğiz.

sayfa gorunumu

05 layer klasörünün altında bulunan Photo 2 üzerine çift tıklıyoruz.

File-Open menüsünden 2. fotoğrafımızı açıyoruz.  Aynı şekilde açtığımız fotoğrafı Photo 2 olarak açılan pencereye sürüklüyoruz. Alan içerisinde fotoğrafımızı anlattığım şekilde büyütüyoruz ve fotoğrafı alana yerleştirdikten sonra kapatıyoruz.

2 ayrı fotoğrafımızı sayfamıza uyguladıktan sonra sayfamızın son halini görüyoruz.

2 sayfa photo

01 ve bu şekilde devam eden Spread layer klasörlerinde fotoğraflarınızı yerleştireceğiniz .psb uzantılı alanlar bulunmaktadır. Bu alanlara fotoğraflarınızı yerleştirererk evlilik albümünüzü oluşturabilir, hazırladığınız bu photoshop dökümanını fotoğrafçılarda basılı hale getirebilirsiniz.

Not:Albümünüz 40 sayfadan az olabilir, çalışmanız bittikten sonra geriye kalan layerları tek tek yada shift tuşuna basarak silebilirsiniz. Silme işlemini ekranın sağ alt köşesinde bulunan çöp kutusu simgesine basarak yapabilirsiniz.