Mock-up nedir ?

Mock-up yaptığınız tasarımları daha etkileyici bir şekilde sunabilmenizi sağlayan 3 boyutlu çalışmalardır.

Bir web sayfası, bir ürün ambalajı, bir kutu ya da logo tasarımınızı mock-up çalışmalar üzerinden daha gerçekçi olarak sunabilirsiniz. Örnek olarak hazırladığımız bir ön-arka flyer tasarımını ya da katalog sayfalarını, mock-up olarak hazırlanmış bir traseye nasıl uygulayabiliriz ?

Konu içeriğinde bulunan çalışma dosyalarını bilgisayarımıza indiriyoruz. Çalışma dosyaları içinde ön-arka olarak hazırlanmış flyer çalışması ve mockup dosyaları bulunmaktadır.

Kullandığımız Photoshop sürümünde 4 nolu mock-up uygulamasını ve tango flyer sayfalarını açıyoruz.

Photoshop mockup dersleri

Sağda Layer sekmesinde LEFT_SIDE yazılı layera çift tıklıyoruz, karşımıza hangi renk profilinde kullanmak istediğimiz soran bir pencere açılacak, bu pencerede Assign Working RGB seçeneğini işaretleyip onaylıyoruz. Photoshop mockup dersleri 2

LEFT_SIDE layerı karşımıza 2. bir sekme eski sürümlerde ayrı bir pencere olacak açılacaktır.

Photoshop mockup dersleri 3

Açık olan Pdf dökümanını Alt-Shift tuş kombinasyonu ile sarı ızgaralı alana sürüklüyoruz. Bu şekilde dosyayı sürüklediğinizde, sürüklediğiniz dosya açtığınız alana tam ortalı olarak gelir.Photoshop mockup dersleri 4

Döküman sayfaya sürüklendikten sonra Windows Ctrl+T, Mac Ktrl+T tuş kombinasyonuyla sürüklediğimiz dosyayı mevcut alan ölçülerine küçültüyoruz.

Photoshop mockup dersleri 5

mockup uygulama dersleri x

Mock-up uygulamalarında 3 boyutlu hale getirmek istediğiniz çalışmayı, sürüklediğiniz alanda istediğiniz şekilde deforme ederek alan ölçülerine getirebilirsiniz fakat yinede orantılı bir şekilde küçülttükten sonra oturmayan alanı uzatmanız daha mantıklı olacaktır. Simetrik olarak sol üst köşeye hizalayarak küçülttüğüm çalışmanın alt kısmında kalan boşluğu, orta tutamaçtan tutarak aşağıya kadar çekerek büyütüyoruz. Alana çalışmamızı yerleştirdikten sonra Windows Ctrl+W, Mac Cmd+W tuş kombinasyonlarını kullanarak sayfayı kapatıyoruz, karşımıza kayıt ekranı çıkacak Save diyerek buradan çıkıyoruz.

Photoshop mockup dersleri 6

Photoshop mockup dersleri 7

Gördüğünüz gibi hazırladığımız sayfa, katalog sayfası görünümünde gerçekçi bir hale geliyor. Aynı uygulamayı 2. tasarım içinde uyguluyoruz, Bu sefer RIGHT_SIDE yazan layera çift tıklıyoruz, renk ayarını yapıp, çalışmamızı alan ölçülerine göre orantılı bir şekilde uygulayıp, dökümanı kaydedip çıkıyoruz.

mockup uygulama

Hazırladığımız 2 sayfanın katalog sayfası görünümünde daha profesyonel ve gerçekçi durduğunu görebiliriz.

Mock-up dosyalarının mantığı aynıdır. Birçok farklı mock-up çalışmasında tasarımlarınızı uygulamanız gereken bir alan vardır ve siz bu alana yaptığınız çalışmayı uygun ölçülerde uyguladıktan sonra yapmanız gereken tek şey jpeg ya da pdf formatında müşterinize mail atmaktır.

Adobe Photoshop CC 2015 sürümünde hazırlanmıştır.

Çalışma Dosyaları aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

turbobit-down

hitfile-down