Facebook Covers ile Zaman Tüneli imajını Değiştirme

Facebook hesaplarımızda Zaman Tüneli imajı genelde çektiğimiz bir fotoğraftan yada klasik bir görüntüden oluşur. Adobe Photoshop programını kullanarak bu facebook zaman tüneli resmimizi daha farklı ve estetik bir hale nasıl getirebileceğimizi anlatacağım.

Arama motorlarında Facebook Covers PSD yazdığınızda karşınıza birçok hazırlanmış tema çıkmaktadır. Bu temalardan herhangi birini bilgisayarınıza indirerek bu çalışmaya başlayabilirsiniz. Örnek olarak sitemizde mevcut olan bir dosya üzerinden çalışmaya başlıyoruz.

Öncelikle indirdiğim tema içerisinde 9 farklı çalışma bulunmakta, Vintage FB Timeline Cover V2  (2) dosyasını Photoshop programında açarak dersimize başlıyoruz.

layer secimi

Herhangi alanlardan birine tıklıyoruz. Bu işlem esnasında eğer seçim ekrandaki gibi görünmezse Sol üst köşede bulunan Select bölümünü All Layers seçeneğine getiriyoruz.

Açtığımız dosya 5 farklı fotoğrafımızı yerleştirebileceğimiz alanlardan oluşmakta. Ekranın sağ kısmında yeşil renkte bulunan alan ise çalışacağımız layer dosyalarından oluşan Layer Menüsü.

Layers menüsünde Image klasörünü görene kadar kaydırma çubuğunu kullanarak çalışacağımız alanı görebiliriz. Burada bulunan Double Click layerları bizim fotoğraflarımızı yerleştireceğimiz layer (katman) alanları.

Tıkladığımız her alanın karşılığı layer menüsünde aktif olarak görünmekte, bu da bizim çalıştığımız layerı görebilmemizi sağlıyoruz.

Ortadaki büyük alana bir kere tıklıyoruz, shape adlı layerın üstündeki Double Click layerına 2 defa tıklıyoruz. Tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki görüntünün gelmesi gerekiyor.

image-yerlesimiveayarlama

File menüsünden yerleştirmek istediğimiz fotoğrafı Open sekmesinden bularak açıyoruz.

fotograf acma

Dosyamızı açtığımızda Photoshop bu dosyayı tab mantığıyla ekranda bir önceki çalışmanın yanına açar. Windows kullananlar için Ctrl+A (Hepsini seç) ve Ctrl+C (Kopyala) komutlarını kullanarak fotoğrafı kopyalıyoruz ve çarpı işaretinden fotoğrafı kapatıyoruz. Daha önceden üzerine çift tıkladığımız dosyaya gelerek buraya fotoğrafımızı Ctrl+V (Yapıştır) diyerek bu alana kopyalıyoruz. Mac Kullanıcıları için Command (elma)+A ve Command(elma)+C ve Command(elma)+V kombinasyonunu kullanmalısınız.photoshop resim kopyalama

Fotoğrafı yapıştırdığımızda layers menüsünde 2 layer olması gerekiyor. tab üzerinde bulunan Layer 11.psb dosyasını çarpı işaretinden kapatıyoruz, karşımıza çıkan dosyayı kaydedeyim mi? sorusunda evet diyerek bu bölümden çıkıyoruz. Bu işlemden sonra dosyamızın aşağıdaki gibi olması gerekiyoruz. Boş alanlara anlattığım gibi aynı yolu izleyerek diğer fotoğraflarımızı da yerleştiriyoruz.

resim-yerlesimi-sonuc

2. resmimizi yerleştirmek için başka bir Double Click yazan layera tıklıyoruz.

Fotoğrafı tekrar biraz önce anlattığım gibi açılan layera Ctrl+V komutuyla yapıştırıyoruz.

yeni fotograf yerlesimi

photoshop olculendirme

Fotoğrafı yerleştirdiğimizde fotoğrafın ölçüsü bu alandan büyük gelebilir bu aşamada fotoğrafı yeniden ölçülendirmek için Ctrl+T tuş kombinasyonunu kullanıyoruz. Gördüğünüz gibi fotoğrafın büyüklüğünü gösteren tutamaçlar ekrana geldi. Shift tuşuna basılı tutarak  sağ alt köşedeki tutamacı tutarak mouse’ u 45 derecelik açıyla sola doğru sürükleyerek küçültüyoruz. Enter tuşuna basarak ölçülendirmeyi onaylayıp tab üzerindeki  çarpı simgesine tıklayıp, ekranda çıkan seçeneğe yes diyerek kapatıyoruz.

Fotoğraf yerleşimi bittiğinde çalışmamız son haliyle aşağıdaki gibi olmalıdır.

photoshop resim yerlestirme

Mevcut çalışmamız ve fotoğraflarımız arasındaki renk kombinasyonunu istediğimize göre değiştirebiliriz. Bunun için layers sekmesindeki en altta Background layerını seçiyoruz ve ekranın sol tarafında bulunan araç çubuğundaki alt alta duran siyah ve beyaz renklerden beyaz olana 1 kere tıklıyoruz. Karşımıza açılan renk paletinin sağ tarafında Lab, RGB, CMYK değerlerinin olduğu kutucuklar bulunur, bu bölüm renk bilgisi olanların kullanabileceği bir alandır, daha amatör olarak photoshop kullananlar kırmızıdan başlayıp aşağıya doğru turuncuda biten renk barında bulunan karşılıklı okları oynatarak renk verebilirler ya da maviden siyaha geçiş alanı olan kare alanda bulunan yuvarlak ikonu hareket ettirerek bu alanda bulunan tonlardan birini çalışmaya uygulayabilirsiniz.

İstediğimiz rengi seçtikten sonra OK diyerek bu bölümden çıkıyoruz.

photoshop renk degistirme

Henüz background rengimizi değiştirmedik, sadece istediğimiz rengi ayarladık. Background layerını seçerek aktif hale getiriyoruz. Windows kullanıcıları ve Mac kullanıcıları için komut aynıdır. Alt tuşuna basılı tutarak Backspace tuşuna 1 kere basarsanız ayarladığınız rengin zemine uygulandığını görürsünüz.

photoshop background rengi

Bu aşamada yapmamız gereken kenarda duran yazıyı ortadan kaldırmak. Photoshop’da Layers menüsünde T harfi simgesi görürseniz bilinki o layer herhangi bir text içermektedir. Ayrıca text layerında gördüğünüz ünlem işareti kullanılan fontun bilgisyarınızda olmadığını ifade eder. Kırmızı renkte gördüğünüz layerın kenarında bulunan gözlere tıkladığınızda o layer görünmez olur ve aktif olmaktan çıkar.

photoshop yazisilme

Şu an itibariyle tek yapmamız gereken yaptığımız çalışmayı File menüsünden Save for Web (Adobe CC öncesi) Adobe CC versiyonlarında ise File – Export – Save for Web (Legacy) seçeneğinden kaydetmek. Save for Web ayarlarınız aşağıda gösterildiği gibi olmalıdır. Save seçeneğine tıklayarak dosyamızı masaüstüne kaydediyoruz.

save-for-web-ayarlar

Şimdi yaptığımız çalışmayı Facebook hesabımıza yükleyeceğiz.

Facebook hesabımızı açarak zaman tüneli bölümüne gidiyoruz. Whitney Houston görselinin olduğu yerde kendi hazırladığımız çalışmayı uygulayacağımız. Ekranda gördüğünüz gibi bu alan üzerinde fotoğraf makinesi ikonu bulunmakta, üzerine basarak açılır menüden Fotoğraf Yükle seçeneğine tıklıyoruz.

facebook hesaba resim yukleme

Masaüstüne kaydettiğimiz çalışmayı seçerek okeyiyoruz, değişiklikleri kaydet yazan yere tıkladığımızda yaptığımız çalışmanın facebook hesabımıza uygulandığını göreceksiniz.

facebook covers calismasi

Derste kullanılan Facebook Cover PSD dosyalarını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://grafikturko.net/vintage-photography-facebook-timeline-cover-bundle/